מקום של קשר מכון לטיפול פסיכולוגי     logo

בחר פסיכולוג באזור שלך:
תל אביב-ראשל"צ דגנית בן יהודה
תל אביב ד"ר איריס גולומב-הלמן
הוד השרון ד"ר מיכל נחמיאס
כפר סבא אביבית פיבך
ירושלים טלי קרינסקי
בית יצחק דגנית גפן-ליבן
בנימינה יעל רם-סמילה
פתח תקווה ד"ר יונתן הנדלזלץ
פתח תקווה שי קולין
 

סוגי טיפול פסיכולוגי

טיפול פסיכודינאמי

טיפול פסיכודינאמי שם במרכז ההתבוננות והחקירה את עולמו הפנימי של האדם. טיפול זה הוא הידוע והמוכר מבין שיטות הפסיכותרפיה, ומבוסס על תורתו של זיגמונד פרויד, אבי הפסיכואנליזה.  על פי גישה זו הדינמיקה הנפשית המודעת והלא מודעת הינה המקור לקשיים ולמצוקות שאדם חווה בחייו. יתרה מזאת, טיב היחסים המשמעותיים שאדם חווה בחייו והאירועים מעברו משפיעים על האופן בו הוא חווה את עצמו ואת העולם, וכן על איכות הקשרים הבינאישיים שהוא יוצר בהווה.

 פסיכולוג פסיכודינמי מאפשר לאדם לעצור לרגע מן הפעולה והעשייה היומיומית ובעזרת המטפל להתבונן ולחקור את עולמו הפנימי. ההנחה היא כי אדם המבין באופן מעמיק יותר את עצמו יוכל להתמודד טוב יותר עם קשייו ולשנות דפוסי התנהגות שמעכבים אותו בהשגת מטרותיו.

בתוך הקשר הטיפול, באמצעות הקשבה אנאליטית, אמפתית ולא שיפוטית, נעשה ניסיון להבין את החוויה הפנימית של המטופל. הקשבה זו מאפשרת לגעת במקומות העמוקים של הנפש, לעבד את הקונפליקטים הלט מודעים ולרפא את המקומות הכואבים והפגיעים. תהליך זה מאפשר צמיחה והתפתחות נפשית.

הטיפול הדינאמי כולל טווח של גישות הנבדלות בין השאר ביחסן לעמדה אותה נוקט המטפל בטיפול. למשל, בעוד הגישה הקלאסית מתייחסת למטפל כאל רופא, המנתח את המטופל ומסביר לו את עצמו, מרבית הגישות העכשוויות רואות בתהליך הטיפולי מפגש בין שני אנשים התורמים באופן הדדי להתפתחות התהליך הטיפולי.

טיפול פסיכודינאמי מתקיים בדרך כלל במתכונת של פגישה אחת או שתיים בשבוע לאורך תקופה משמעותית של חצי שנה לפחות ועד מספר שנים (ראה טיפול פסיכודינאמי קצר מועד).

טיפול פסיכודינמי קצר מועד

טיפול המבוסס על עקרונות הפסיכואנליזה והטיפול הפסיכודינאמי, אך נבדל מהן בכך שמשכו מוגדר מראש, בדרך כלל 12-20 פגישות טיפוליות.

 הטיפול קצר המועד ממוקד סביב סוגיה מרכזית אחת המוגדרת בתחילת הטיפול. הסוגיה המרכזית נוגעת בדרך כלל בכאב המשמעותי ביותר של האדם או בהתלבטות המרכזית איתה מגיע לטיפול.

לזמן המוגבל השפעה על מהלך ותוכן הטיפול. בטיפול קצר המועד המטפל אקטיבי יותר ותפקידו לדאוג שהטיפול יהיה ממוקד בסוגיה המרכזית. כמו כן ההנחה היא כי הידיעה כי הטיפול מוגבל בזמן יכולה להאיץ תהליכים של שינוי.

 למי מתאים טיפול פסיכודינאמי קצר מועד?

טיפול קצר מועד אינו מתאים לכל אחד, או לכל בעיה. טיפול כזה מתאים כאשר מדובר בבעיה ממוקדת, ולאדם יש די כוחות נפשיים על מנת להיכנס לקשר טיפולי אינטנסיבי ובמקביל להתמודד עם הפרידה הצפויה מהמטפל.

הטיפול מתאים למי שפחות מתעניין בחקירה מעמיקה וממושכת של עולמו הפנימי, ומעדיף להתמקד בבעיה העכשווית המטרידה אותו. כמו כן הטיפול מתאים למי שמעונין להשיג תוצאות ממוקדות בזמן קצר יחסית, או למי שמוגבל במשאבים (בזמן ובכסף..) באופן שלא מאפשר לו להיות בטיפול ארוך יותר.

טיפול במשבר

לכל אחד מאיתנו, בנקודות שונות בחייו יש תקופות משבר. פרידה כואבת, כישלון מקצועי, או כל דבר אחר שגורם לנו להרגיש כי אנחנו לא נמצאים במקום בו אנו רוצים להיות. יש שהתחושה חולפת מעצמה מבלי שעשינו דבר, אך לעיתים המשבר או הקושי עוצמתיים, מתמשכים, או מעוררים רצון בשינוי עמוק יותר, ואנו מרגישים שיש צורך לפנות לעזרה מקצועית. בקשת העזרה היא כבר צעד בדרך לפיתרון, שכן בדרך זו אנו מחזירים את השליטה לידינו ומחליטים להשפיע ולשנות את מצבנו. משבר יוצר קטיעה בחווית רצף החיים והזהות, ובדרך שבה אנחנו מבינים וממקמים את עצמנו. לעיתים נדמה שכל מה שהיה עד המשבר, ומה שקרה החל ממנו, הם שני עולמות שונים שאינם מתחברים. הטיפול מאפשר לבנות גשר בין העולמות, ולמצוא פשר ומובן למשבר, כך שתשתקם תחושת ההמשכיות של עצמי וזהותי.

הטיפול יכול להיות קצר וממוקד, כשמטרתו העיקרית היא לעזור לאדם לחזור במהירות לשגרת חייו. טיפול כזה מתמקד בחיזוק הכוחות, התארגנות בחיים, גיוס מקורות תמיכה נוספים וחזרה לתפקוד. אולם לעיתים המשבר הוא דווקא פתח לעבודה מתמשכת: משבר הוא תמיד גם הזדמנות לשינוי, ליציאה מדפוסים מקובעים. חווית המשבר, מעבר לכאב הרב לה היא גורמת, עשויה לייצר מנוף לשינוי ולהתפתחות. במקרה כזה הטיפול לא יתמקד רק בחזרה לתפקוד אלא בשינוי מעמיק יותר של הדינאמיקה הפנימית ושל אורחות החיים.

טיפול דיאדי

טיפול דיאדי הוא אחד מאופני הטיפול המקובלים בטיפול בילדים שבו מוקד העבודה הטיפולית אינו הילד המופנה עצמו אלא הקשר בינו לבין הוריו. לפיכך, פסיכולוג יבצע את הטיפול כאשר נוכחים הילד ואחד מהוריו. מקור השם דיאדי הוא במילה הלועזית דיאדה שפירושה הוא שניים. הטיפול מקובל מאוד כטיפול עיקרי בקשיים של תינוקות וילדים רכים, אבל עשוי להיות גם הבחירה המועדפת כאשר קושי של ילד גדול יותר מבוטא בעיקר בקשר עם הוריו.

הקשר עם התינוק מתחיל כבר בתקופת ההריון. כבר בשלב זה מתעוררות סוגיות ומחשבות שונות הנוגעות להורות הקרבה: מיקומו של התינוק ביחס ליתר האחים, מחשבות על ההורה שרציתי להיות, ההורה שהבטחתי לעצמי שלא אהיה. לפעמים מדמיינים את התינוק והקשר המיוחד שיווצר איתו. לעיתים ישנן משאלות לתיקון (אני אתן לילדי מה שלא ניתן לי) ורצון שהילד יגשים גם את משאלותיו הפרטיות של הוריו. אל מול כל פנטזיה שכזו תופיע בהמשך המציאות - התינוק וההורה הממשיים. הפערים בין המציאות לפנטזיה יכולים לגרום לאכזבה רבה מהתינוק (זה לא התינוק שדימיינתי) וגם מעצמנו (אני לא האם/אב שרציתי להיות).

התינוק מרגיש את היחס של הוריו כלפיו ומגיב אליו. כבר בתחילת חייו הוא יודע לבטא את קשייו בדרכו שלו, דרך תפקודיו הפיזיולוגיים (למשל בעיות שינה, הפרעות אכילה) או הפסיכולוגיים (למשל קשיי הרגעות, הפרעות התנהגות, קשיי פרידה). ההורים שמרגישים את המצוקה והקשיים של התינוק מגיבים גם הם אליו, ולעיתים חשים חסרי אונים, כשאינם מצליחים לעזור לתינוקם.

לרוב טיפול דיאדי הוא טיפול לא ממושך כשהשינויים יכולים לבוא לידי ביטוי מיד בתחילתו בעיקר כיוון שהרגישות של ההורים והילד רבה מאוד. לעיתים ההורה יבחר להמשיך ולחקור עוד את ההורות שלו בהווה, ההורות שהיתה לו, והמשמעות של המשפחה עבורו. וישנם מצבים (לרוב כשמדובר בילדים גדולים יותר) שגם הילד יופנה לטיפול של פסיכולוג. המטפלים בגישה זו מאמינים שהתערבות טיפולית בשלבים המוקדמים יכולה לשנות את הקשר בין הורה לילדו באופן שימנע קשיים ומצוקות בשלב מאוחר יותר.

טיפול בילדים באמצעות משחק

הדרכת הורים

טיפול קוגניטיבי-התנהגותי  


 

מקום של קשר © 2008